V zime sa viac ako inokedy zamýšľame nad významom vitamínov pre naše telo, keďže prirodzených spôsobov, ako ich môžeme prirodzene prijať, je menej a naopak naše telo je vystavené väčšej záťaži.

Podobne je to s manželstvom – nie v každom jeho období máme (bez vedomého úsilia) dostatočný a pravidelný prísun vitamínov, dôležitých pre zdravý vzťah. A nikto predsa nechce v manželstve len živoriť, ale chce zažívať vitálny vzťah, ktorý je odolný aj voči ohrozeniam a záťaži. A k tomu potrebuje každé manželstvo malé, no pravidelné dávky vitamínov. Ak tieto nedostáva prirodzene vďaka tomu, že je v počiatočnej fáze zamilovanosti a starostlivosť o vzťah ide akoby bez námahy, potrebuje ich dopĺňať cielene.

Čo môže byť vitamínom pre vitálny manželský vzťah? Napr. drobné, no každodenné vzájomné ocenenie, chvíle spoločnej zábavy alebo odhodlanie robiť to, čo druhému prináša potešenie a komunikuje lásku…

Ak sa o vitamínoch pre zdravie manželského vzťahu chcete dozvedieť viac, NTM 2024 prinesie užitočné informácie o tom, čo pre zdravý manželský vzťah potrebujeme a tiež inšpiratívne nápady, ako potrebné vitamíny našim vzťahom dopĺňať.

Pripravujeme pre Vás aktivity počas NTM 2024

Vitamíny pre vitálny manželský vzťah

Nielen naše telá, ale aj naše vzťahy potrebujú síce stopové, no pravidelné dávky vitamínov, ktoré prispievajú k zdraviu, vitalite aj odolnosti. Ich nedostatok sa veľakrát neprejaví okamžite, avšak z dlhodobého hľadiska si ho určite všimneme. Veď si len spomeňme na príklady námorníkov v minulosti, ktorým pri nedostatku vitamínu C vypadávali zuby, krehli kosti, boli anemickí a apatickí a dokonca z dôvodu dlhodobého nedostatku tohto vitamínu viacerí neprežili.

Vo vzťahu sa môže nedostatok vitamínov prejavovať vzájomným ochladnutím, stratou radosti a spokojnosti vo vzťahu, pocitmi osamelosti či sklamania,… a môže zapríčiniť až rozpad vzťahu. Vitamínová podvýživa spôsobí, že už nemáme dostatok chuti a možno ani síl zabojovať o uzdravenie. Je tak ľahké prestať vo vzťahu prijímať vyváženú a pestrú stravu a trpieť deficitom niektorého z „vitamínov“, potrebných pre zdravý a vitálny vzťah.

Možno ste vo vašom vzťahu stratili iskru, upadli do rutiny a už riešite len prevádzku rodiny – v tom prípade potrebujete doplniť vitamín spoločnej zábavy. Alebo ste pozabudli byť k sebe nežní a prejavovať si vzájomnú náklonnosť, a teda sa potrebujete rozhodnúť opäť si vyjadrovať lásku dotykmi aj slovami. Alebo ste sa navzájom odcudzili a žijete si každý vo svojom svete, lebo ste prestali spolu hlboko komunikovať, starať sa o seba alebo ste dovolili nevyriešeným konfliktom a zraneniam, aby vás od seba navzájom oddelili… Nech už vášmu vzťahu chýba akýkoľvek vitamín, stojí za to premýšľať nad tým, ako ho doplniť. Národný týždeň manželstva k tomu ponúkne aj tento rok niekoľko inšpirácií.

Od pondelka 12.2. do nedele 18.2. tu nájdete tipy na pestrú stravu pre vaše manželstvo, ktorá obsahuje dôležité vitamíny, potrebné pre vitálny vzťah.

Doprajte svojmu manželstvu potrebné vitamíny, aby váš vzťah bol zdravým, vitálnym a odolným voči nepriaznivým okolnostiam!